KakanjLive | Utorak, 01.12.2020. godine

Lekcija Borca rezervistima Rudara

21.10.2020. - Kombinirani sastav Rudara nije bio dostojan protivnik kompletnoj ekipi banjalučkog premijerligaša, koji je bez teškoća izborio plasman u četvrtfinale Kupa Bosne i Hercegovine

S kojom ozbiljnošću su u Borca shvatili ovaj meč najbolje pokazuje sastav tima kojeg je izveo trener Jagodić, u kojem nije bilo samo ozlijeđenog kapitena Stojana Vranješa. I dok su gosti igrali u kompletnom sastavu, trener Rudara je izveo kombinirani sastav u kojem su od prvotimaca istrčali samo bekovi Sivac i Jusić, dok su šansu dobili rezervisti, a uz njih i poletarci: Dinar, Gavrić i Alajbegović, koji još nisu imali prvenstveni debi.

Od početka susreta gosti su diktirali tempo i vršili opsadu Dinarevog gola. Do ranog vodstva stigli su golom mladog reprezentativca Jove Lukića, koji je sa ivice 16-sterca snažim udarcem „zakucao“ loptu pod prečku Rudarevog gola.Igrači Borca imali su potpunu terensku premoć, s lakoćom stvari prilike, ali do drugog pogotka stigli tek u 39.minuti. Bio je to rijetko viđen pogodak, prava majstorija Siniše Dujakovića, koji je sjajnim udarcem sa više od 25 metara uz pomoć prečke matirao mladog golmana Ajdina Dinara.
Već u 3.minuti nastavka utakmice Zakarić je imao zicer, ali je njegov udarac s pet metara u zadnji tren padom u noge u korner izbio Faruk Jusić. U 55. minuti sjajnu akciju izveli su Zakarić, Lukić i Ziljkić, čiji udarac brani Dinar. Bila je to najava još veće ofenzive Banjalučana, koji za samo pet minuta postižu tri gola. Prvo je u 60. minuti po drugi put pogodio Jovo Lukić, jednu minutu kasnije u listu strijelaca se upisuje i Goran Zakarić, a Borčevu golijadu nastavio je sjajni Ziljkić u 65.minuti, kada je u trku prevario trojicu igrača Rudara i snažnim udarcem s distance pogodio donji desni ugao za 0:5. Počasni pogodak za Rudar postigao je Mirza Šubo iz opravdano dosuđenog penala. Tarik Zukić je umakao odbrani Borca, izašao sam pred golmana Pavlovića koji ga zaustavlja na nepropisan način i sudija Mujić je dosudio najstrožiju kaznu i golmanu Pavloviću izrekao javnu opomenu. Konačan rezultat postigao je rezervista Borca Bojan Marković u 75. minuti, nakon što je samo pet minuta ranije zamijenio dvostrukog strijelca Jovu Lukića.
Banjalučani su mnogo lakše od očekivanog izborili plasman u četvrtfinale i na dobrom su putu da nakon deset godina ponove uspjeh iz 2010. godine kada su po prvi put bili pobjednici Kupa Bosne i Hercegovine.

Sigurno ne bi ovako lako trijumfovali da je trener Mehanović izveo najbolju jedanaestoricu. I ova utakmica je pokazala da Rudar nema širok roster i da ne može igrati na dva fronta i to je i glavni razlog što se Mehanović opredijelio da šansu pruži rezervistima i poletarcima, od kojih se očekivalo mnogo više, pogotovo kad je u pitanju agresija, energija i borbenost, pa čak kod pojedinaca i bezvoljnost! Prvotimci Borca, predvođeni internacionalcem Markom Jovanovićem, pokazali su profesionalnost i očitali im lekciju.

Rudar – Borac (BL) 1:6

Stadion Rudara. Igrano bez gledatelja. Sudija: Elvis Mujić iz Banovića. Pomoćnici: Bojan Maksimović (Modriča) i Enes Đozić (Sarajevo). Četvrti sudija: Adis Mulahasanović iz Sarajeva. Posmatrača suđenja: Danko Čavar (Široki Brijeg). Delegat utakmice Ljuban Frljić iz Viteza.
Strijelci: 0:1 Lukić (12), 0:2 Dujaković( 39), 0:3 Lukić (60), 0:4 Zakarić (61), 0:5 Ziljkić (65), 1:5 Šubo (72. iz penala), 1:6 Marković (75).
Žuti kartoni: Zukić (Rudar), Pavlović i Dujaković (Borac).

RUDAR: Ajdin Dinar, Eldar Sivac (od 75.Salahudin Selimović), Denis Gavrić, Zlatan Imamović, Faruk Jusić, Besim Alajbegović, Belmin Čehajić (od 75.Kenan Dervišagić), Tarik Zukić, Mirza Šubo, Adi Bešić, Mustafa Mušija. Trener:Bećir Mehanović.
BORAC(BL): Bojan Pavlović , Aleksandar Radulović, Đorđe Ćosić, Marko Jovanović (od 60. Aleksandar Vojnović), Đorđe Milojević(od 60. Douglas Cruz), Siniša Dujaković (od 70.Dino Kalesić), Marko Brtan, Almedin Ziljkić, Jovo Lukić (od 70. Bojan Marković) Boban Georgiev, Goran Zakarić(od 70. Dino Kalesić). Trener: Vlado Jagodić.